Wizyty i teleporady w przychodni
Informacja dla pacjentów
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 427), ustala się zasady realizacji teleporad w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dalikowie.
Pacjent ma prawo korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej w formie bezpośredniej wizyty lekarskiej udzielanej w podmiocie leczniczym, jak i teleporady.
1. Bezpośrednia wizyta lekarska jest udzielana gdy:
- pacjent (lub jego opiekun ustawowy) nie wyraża zgody na teleporadę,
- pacjent cierpi na przewlekłą chorobę, gdy doszło do jej pogorszenia lub zmiany objawów,
- istnieje podejrzenie choroby nowotworowej,
- dziecko, z którym zgłasza się rodzic, nie ma jeszcze 6 lat,
- podczas pierwszej wizyty u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, wskazanych w deklaracji wyboru.
2. Pacjent zgłasza potrzebę udzielenia mu świadczenia zdrowotnego telefonicznie w Rejestracji POZ. Rejestracja potwierdza jego dane kontaktowe, zbiera wywiad w kierunku objawów infekcji, informuje pacjenta o planowanym terminie i godzinie teleporady / lub wizyty osobistej. Lekarz kontaktuje się telefonicznie z pacjentem lub jego opiekunem.
3. Teleporada udzielana jest, gdy:
- Istnieje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2,
- pacjent potrzebuje recepty na kontynuację leczenia,
- pacjent potrzebuje zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, jako kontynuację poprzedniego zlecenia,
- pacjent potrzebuje zaświadczenia o stanie zdrowia,
- dziecko ma mniej niż 6 lat i korzysta z porady kontrolnej, którą lekarz ustalił podczas bezpośredniej wizyty i która nie polega na fizycznym badaniu.
4. W trakcie teleporady oprócz konsultacji medycznej pacjent może otrzymać następujące dokumenty niezbędne w dalszym leczeniu, np. e-receptę, e-skierowanie, e-zwolnienie, zlecenie na test na koronawirusa, sugestię bezpośredniej wizyty w przychodni lub kontaktu z pogotowiem ratunkowym (jeśli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał).
5. W przypadku stwierdzenia przez lekarza potrzeby osobistego kontaktu z pacjentem, proszony jest on o ustalenie terminu takiej wizyty w Rejestracji POZ, aby była ona możliwa w jak najkrótszym terminie.
tel. 0 43 678-01-90
Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna.
Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że zgodnie z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) od 1 października 2017 r. świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą udzielane na terenie województwa łódzkiego przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej,
tj. szpitale I, II i III stopnia.
W związku z powyższym oraz mając na względzie art. 55 ust. 4 ww. ustawy stanowiący, że świadczeniodawca udzielający świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna jest obowiązany do informowania świadczeniobiorców o zasadach i organizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w szczególności poprzez umieszczenie informacji w miejscu udzielania świadczeń
i w siedzibie świadczeniodawcy przekazujemy w załączeniu wykaz świadczeniodawców z terenu województwa łódzkiego, którzy od 1 października 2017 r. od godz. 8.00 będą udzielać świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Osoby uprawnione do świadczeń poza kolejnoścą
Osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń
zdrowotnych poza kolejnością
Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że w związku z publikacją dnia 17 listopada 2016 r. ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. 2016, poz. 1860), która zgodnie z § 18 wprowadza m. in. zmianę w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2016, poz. 1793 i 1807) uprawnienia do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością od 1 stycznia 2017 r. posiadają następujące osoby:
- posiadający tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”,
- posiadający tytuł „ Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”,
- inwalidzi wojenni i wojskowi,
- kombatanci,
- działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych
- kobiety w ciąży,
- do 18 roku życia , u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, na podstawie zaświadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii.
Osób tych nie wpisuje się na listę oczekujących.
Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA STRONIE: